Pielęgnacja dłoni – zadbane dłonie naszą wizytówką

Zadbane dłonie i paznokcie stanowią wizytówkę każdej kobiety, spierzchnięte i zaczerwienione nie wyglądają korzystnie i nie dodają nam uroku. Dłonie narażone są na różne negatywne czynniki – wiatr, mróz, detergenty używane podczas codziennych obowiązków domowych przesuszają i podrażniają skórę dłoni oraz przyspieszają procesy starzenia. Codzienna pielęgnacja dłoni nie zajmie nam wiele czasu i wpłynie korzystnie na ich wygląd.

Dłonie każdego dnia wykonują ogrom pracy i narażone są na różne negatywne czynniki, które wysuszają, skórę powodując, zaczerwienie, podrażnienie, a nawet bolesne pęknięcia skóry. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry pomaga zachować dłonie i paznokcie w dobrej kondycji – zadbane, odpowiednio pielęgnowane dłonie stanowią dopełnienie naszego wizerunku i pomagają w kontaktach towarzyskich.

Ochrona skóry

Podstawą pielęgnacji dłoni jest ich ochrona przed negatywnymi czynnikami. Jesień i zima stanowią dla dłoni prawdziwe wyzwanie – silny wiatr, mróz wysuszają, skórę na dłoniach powodując, zaczerwienie i podrażnienie skóry. Podrażniona sucha skóra jest czerwona, piecze, swędzi i jest podatna na różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. W zimnych miesiącach konieczne jest noszenie rękawiczek, które pomogą chronić dłonie przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Latem dłonie narażone są na promieniowanie UV, które powodują powstawanie przebarwień pigmentacyjnych – aby ich uniknąć, należy przed każdym wyjściem na zewnątrz stosować kremy z filtrem SPF 30.

Wykonując, prace porządkowe należy, chronić dłonie przed działaniem detergentów – płyny do zmywania, prania itp. działają, drażniąco na skórę dłoni powodując, jej przesuszenie i pozbawiają skórę warstwy ochronnej. Dostępne w sklepach gumowe rękawiczki wielokrotnego użytku zakładane podczas porządków zapobiegną wysuszaniu i podrażnieniu skóry. Rękawiczki jednorazowe zakładane podczas przygotowywania posiłków np. podczas obierania warzyw zapobiegną brzydkim przebarwieniom np. po marchewce, burakach, ziemniakach.

Pielęgnacja skóry na dłoniach

Unikanie czynników drażniących oraz stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających skórę, pomoże przywrócić dłoniom dobry wygląd. Kremy nawilżając zawierające aloes, glicerynę, alantoinę i silikony stosowane po każdym kontakcie dłoni z wodą i mydłem itp. pomogą zachować odpowiednie nawilżenie skóry. Na noc polecane są gęste i bardziej treściwe kremy, gruba warstwa kremu z witaminami lub serum regenerującego do dłoni wmasowana w skórę dłoni nawilży i zregeneruję skórę. Na bardzo przesuszone dłonie zaleca się po nakremowaniu dłoni założenie rękawiczek bawełnianych na noc – rękawiczki sprawią, że nałożony krem lepiej wniknie w głąb skóry.

W pielęgnacji dłoni pomocne będą peelingi – usuwają martwy naskórek, wyrównują koloryt i umożliwiają lepsze wnikanie kosmetyków pielęgnujących. Peelingi powinny być stosowane 1-2 razy w tygodniu. Przy bardzo przesuszonych i zniszczonych dłoniach nieodzowne będą maseczki, które pomogą nawilżyć i ukoić suchą i podrażnioną skórę. W sklepach dostępne są gotowe preparaty zawierające odżywcze i regenerujące skórę składniki, które w krótkim czasie poprawiają stan skóry. Domowym sposobem na spierzchniętą skórę dłoni jest maseczka z rozgotowanego ziemniaka – ugotowany ziemniak rozgnieciony i wymieszany z żółtkiem nałożony na dłonie i przykryty folią nawilży i rozjaśni skórę.

Skóra na naszych dłoniach posiada mało gruczołów łojowych i szybko traci właściwe nawilżenie. Systematyczna pielęgnacja i ochrona dłoni przed czynnikami negatywnymi pomoże zachować na dłużej zdrowy i ładny wygląd dłoni.

Dodaj komentarz