Kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów

Co zrobić, by mieć piękne, lśniące włosy? Jakie kosmetyki wybrać, by móc efektywnie je pielęgnować? Jak sprawić, by ułożona fryzura przetrwała długie godziny? Jakie właściwości ma wosk i kiedy go najlepiej używać, a kiedy raczej sięgnąć po lakier? Od dziś będziesz znała odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale na wiele innych dotyczących kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów.

Środki do pielęgnacji
Możemy je podzielić na środki domowe oraz kosmetyki gotowe, produkowane przez wytwórnie chemiczno-kosmetyczne. Do środków domowych należą wszelkie płukanki przygotowane z naparów ziołowych oraz maseczki z naturalnych składników. Wśród tych, po które udajemy się do drogerii, należy wymienić przede wszystkim szampony i odzywki.

Szampony
Szampony, w zależności od receptury, czynią włosy bardziej puszystymi, zmniejszają elektryzowanie się. Szampon do włosów tłustych powinien zmniejszać w znacznym stopniu proces elektryzowania się, bowiem włos tłusty jest z natury cienki i łatwo elektryzuje się; optycznie pogrubiać włosy, dodawać im sprężystości i ułatwiać układanie fryzury. Szampon przeznaczony do włosów suchych powinien być natomiast delikatny, nie mieć działania przetłuszczającego, nadawać włosom połysk, zwiększać elastyczność i mieć lekkie działanie natłuszczające.
Czego możemy oczekiwać od dobrego szamponu:
• dobre znoszenie przez skórę głowy, brak zmian podrażnieniowych i alergicznych
• nie wysuszanie skóry głowy, nie złuszczanie naskórka,
• dobre właściwości myjące,
• łatwe spłukiwanie,
• dostatecznie łatwe rozczesywanie na mokro włosów naturalnych,
• nadawanie włosom połysku i puszystości (włosy po wyschnięciu powinny być elastyczne i sprężyste),
• nie elektryzowanie się włosów po myciu,
• dobra wydajność.
Szamponów nie należy przechowywać na słońcu ani w miejscach naświetlonych i bardzo ciepłych. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką, bowiem niektóre koncentraty zagęszczają się na dnie.

Szampony suche
Na rynku są też dostępne szampony suche, których zadaniem jest odświeżenie fryzury, wchłonięcie z włosów serum, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Podstawowym składnikiem takich szamponów jest najczęściej skrobia (kukurydziana lub ryżowa), mogą również zawierać środki tonizujące (np. ekstrakt z rumianku, pokrzywy). Najłatwiej wykorzystać ten kosmetyk w formie sprayu, używając jak lakieru do włosów i zaczynając aplikację od nasady włosa. Warto jednak pamiętać, że kosmetyk ten jest rozwiązaniem doraźnym i po każdej aplikacji należy dokładnie umyć włosy.

Odżywki i maski
Odżywki są niezbędne przy pielęgnacji włosów, szczególnie farbowanych i rozjaśnianych. Neutralizują bowiem działanie środków alkaicznych, zamykają łuskę włosową, czynią włos bardziej elastycznym, miękkim, przywracają połysk. Mają również działanie zakwaszające.
Dokonując najlepszego dla naszych włosów wyboru odżywki, warto przeprowadzić prostą analizę naszych włosów, odpowiadając na pytania:
1. W jakim są stanie,
2. Jaki efekt po zastosowaniu odżywki chcemy osiągnąć (włosy lśniące, mocne itd.).
3. Ile czasu mamy na stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych.
Na rynku występuję wiele rodzajów odżywek, można je też podzielić według różnych kryteriów. Do najczęściej stosowanych należą jednak odżywki:
• nawilżające – wspomagają proces nawilżenia struktury włosa;
• nadające objętość – pomagają nadać włosom większą objętość;
• po koloryzacji – zwiększają trwałość barwnika, wspomagają nadanie wybranego wcześniej odcienia;
• rekonstrukcyjne – wspomagają odbudowę włosa zniszczonego, naprawiają ubytki naturalnego białka, tj. czyli keratyny.
Jeśli masz włosy normalne, możesz zastosować każdy rodzaj odżywek, zarówno te do spłukiwania, jak i te nakładane na wilgotne włosy. Jednak do włosów przetłuszczających się, lepiej wybierać odżywki do spłukiwania, mające lekką konsystencję. Nakładaj je na połowie długości (nie stosuj ich blisko skóry głowy, bowiem włosy szybciej się przetłuszczą). Przy włosach suchych i matowych doskonale sprawdza się odżywki bez spłukiwania. Odżywki i maski (mające mocniejsze działanie) nalepie jest stosować z szamponem z tej samej serii.

Dodaj komentarz