Kosmetyki naturalne czy ekologiczne – czy warto je stosować oraz co je wyróżnia?

Moda na ekologię nie przemija – i słusznie. Kosmetyki naturalne, ekokosmetyki zyskują coraz większe rzesze zwolenniczek – bo to głównie kobiety je kupują. Warto mieć świadomość co takiego mają nam do zaoferowania kosmetyki naturalne i ekologiczne oraz co je wyróżnia. Coraz więcej konsumentów decydując, się na zakup kosmetyku wybiera, kosmetyki naturalne rezygnując tym samym z kosmetyków tradycyjnych. Kosmetyki naturalne czy ekologiczne, jak je rozróżnić?
Kosmetyki naturalne – są to kosmetyki z lepszym składem, ponieważ, w przeciwieństwie do kosmetyków tradycyjnych mają zazwyczaj mniej substancji alergizujących i są lepiej tolerowane przez skórę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na skład danego kosmetyku, w którym mogą znajdować się zarówno tanie oleje niskiej jakości (działają one niekorzystnie na naszą skórę i układ oddechowy), jak i te tłoczone na zimno, których produkcja jest zdecydowanie droższa i podnosi cenę końcową danego produktu. Kosmetyki naturalne są lepiej tolerowane przez naszą skórę, gdyż ich działanie polega zazwyczaj na przywróceniu równowagi oraz pomoc przy jej regeneracji. Kosmetyki tradycyjne w przeciwieństwie do naturalnych posiadają w swoim składzie wiele substancji wpływających negatywnie na skórę, w rezultacie może, ona utracić zdolność do samoregulacji oraz, regeneracji. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki naturalne tak jak każde mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli ktoś jest uczulony na zioła lub określone składniki naturalne, musi wziąć pod uwagę, że ich obecność w kosmetykach naturalnych może także wywoływać reakcje alergiczne. Jednak nie zmienia to faktu, że kosmetyki naturalne są, na ogół lepiej tolerowane przez organizm a reakcje alergiczne występują, rzadko.
Kosmetyki ekologiczne – są to zazwyczaj kosmetyki pochodzące z ekologicznych upraw i wytwarzane w sposób niezagrażający środowisku. Gwarancją „naturalności” kosmetyku jest certyfikat instytucji kontrolującej proces produkcji (m. in. Demeter, Kosmebio, Ekocert). Korzystając, z mody na ekologię prawie każda firma posiada, w swojej ofercie linię naturalną, niestety czasami tylko z nazwy. Producenci kosmetyków często umieszczają nazwy eko bio, nawet, wtedy gdy kosmetyki poosiadają śladową ilość składników naturalnych. Warto zatem czytać etykiety, na których jest podane w kolejności wagowej skład produktu. Składnik, którego jest, najwięcej będzie, wymieniony na początku, a ten którego jest, najmniej w danym produkcie będzie, wymieniony na samym końcu. Coraz więcej firm zajmujących się produkcją kosmetyków oferuje 98 proc. składników naturalnych, jednak są to kosmetyki bez certyfikatu, ponieważ uzyskanie takiego certyfikatu jest kosztowne. Powinno się też brać pod uwagę, że kosmetyki ekologiczne tak jak każde mogą wywołać reakcje alergiczne w przypadku uczulenia na dany składnik. Jednak tak jak w przypadku kosmetyków naturalnych, reakcja alergiczna występuje sporadycznie.
Kosmetyki naturalne ekologiczne mogą nam zaoferować lepsze bardziej naturalne składy, w których jest mniej substancji uczulających i są lepiej tolerowane przez naszą skórę. Jednak stosując ekokosmetyki trzeba liczyć się, z tym że efekty po ich zastosowaniu nie będą spektakularne po tygodniu używania. Korzystając z ekokosmetyków trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty ich używania będą widoczne po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. Reasumując warto stosować ekokosmetyki, które mają pozytywny wpływ na naszą skórę i zdrowie oraz są lepiej tolerowane przez skórę niż kosmetyki tradycyjne.

Dodaj komentarz