Kiedy znamię należy usunąć?

Na ciele mogą pojawić się różne rodzaj znamion. Mogą one być brązowe, cieliste, różowe, płaskie lub wypukłe. Nie wszystkie z nich są niebezpieczne i nie wszystkie trzeba od razu usuwać. Większość z nich ma charakter łagodny i zaleca się jedynie ich obserwację. Możemy natomiast usunąć każde znamię z powodów estetycznych lub profilaktycznie.

Jednym z powodów, dla których znamię lepiej usunąć, jest to, że znajduje się ono w miejscu stale drażnionym. Takie miejsca to na przykład plecy na wysokości zapięcia od biustonosza czy miejsce na ciele na wysokości paska spódnicy lub spodni. Takie znamiona lepiej profilaktycznie usunąć, ponieważ ich stałe drażnienie może prowadzić do powstania ran lub stanu zapalnego, a to z kolei może prowadzić do jego uzłośliwienia i przekształcenia się w groźny nowotwór.

Częstym powodem do usuwania znamion są również względy czysto estetyczne. Zwłaszcza jeżeli znamię jest duże i wypukłe oraz znajduje się na twarzy, szyi czy w innych widocznym eksponowanym miejscu na ciele.

Bezwzględnie należy wyciąć wszystkie znamiona, które krwawić, nie goją się, następuje z nich jakiś podejrzany wyciek lub zmieniają swoją wielkość, lub barwę. Takie znamiona są potencjalnie podejrzane i mogą mieć cechy zmian nowotworowych. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, natychmiast udaj się do lekarza dermatologa. Specjalista najpierw dokładnie obejrzy znamię i zdecyduje czy konieczne jest jego usunięcie. Najpopularniejszą metodą usuwania takich zmian jest chirurgiczne wycięcie skalpelem wraz z marginesem zdrowej skóry. Jest to najpewniejsza metoda pozwalająca pozbyć się całego znamienia oraz umożliwiająca późniejsze dokładne jego badanie histopatologiczne, aby wykluczyć nowotwór złośliwy. Ranka po takim zabiegu goi się szybko i nie pozostawia szpecących blizn. Usunięcie znamiona laserem, elektrokoagulacją czy przez wymrażanie nie dają możliwości jego dokładnego zbadania i tym samym wykluczenia poważniejszej choroby. Warto więc zdecydować się na tradycyjne wycięcie zmiany.

Nie wszystkie znamiona na ciele musisz usuwać. Nie ma to sensu, zwłaszcza jeśli posiadasz ich bardzo wiele. Jedyne co musisz zrobić to bacznie je obserwować. Zwłaszcza po lecie sprawdź dokładnie, czy nie zaszły w nich jakieś niepokojące zmiany. Pamiętaj również, że wszelkie znamiona należy szczególnie chronić przed działaniem słońca, w związku z tym w lecie stosuj na nie kremy z wysokim filtrem UV.

Dodaj komentarz